Biotyna na włosy – czyli jak skutecznie wspomóc swoje włosy

Każdy marzy o zdrowych, gładkich i lśniących włosach jak z reklamy. Niestety jednak często skarżymy się na problemy z włosami – cienkie i słabe, pozbawione blasku i objętości czy nadmiernie wypadające włosy to bolączka wielu z nas. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, np. stresem, nieodpowiednią dietą czy niewłaściwą pielęgnacją. Nierzadko jest to powiązane z niedoborem witamin, szczególnie witaminy H, czyli biotyny. Czy suplementacja biotyny może pomóc w uporaniu się z włosowymi problemami? Jaka jest najlepsza biotyna na włosy? Przeczytaj i znajdź odpowiedzi na swoje pytania!

Biotyna – czym jest i jakie ma działanie?

Co to jest biotyna na włosy? Biotyna to inaczej witamina B7 lub witamina H. Jest to związek organiczny zbudowany z pierścieni imidazolidynowych i tiolanowych z grupą karboksylową na końcu alkilowego łańcucha. Należy ona do witamin grupy B i tak samo jak pozostałe – jest rozpuszczalna w wodzie. Obecna jest w organizmach zwierzęcych, roślinnych a nawet w drożdżach. Jest odpowiedzialna za przebieg wielu procesów biochemicznych w organizmie.

W ciele człowieka odpowiada ona m.in. za:

  • syntezę kwasów nukleinowych i kwasów tłuszczowych oraz metabolizm białek i węglowodanów – składnik enzymu (karboksylazy), który odpowiada za przenoszenie grup karboksylowych między cząsteczkami,
  • stabilizowanie poziomu glukozy we krwi i glukoneogenezę – proces tworzenia glukozy z substancji niecukrowych,
  • krzepnięcie krwi – synteza protrombiny razem z witaminą K,
  • prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i ośrodkowego układu nerwowego (mózgowia i rdzenia kręgowego),
  • syntezę hormonów i cholesterolu,
  • regulowanie pracy gruczołów potowych i łojowych,
  • utrzymanie dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci.

Nadmiar i niedobór biotyny – objawy

Nawet nadmierna suplementacja biotyny rzadko doprowadza do jej nadmiaru w organizmie. Jest ona witaminą rozpuszczalną w wodzie, dlatego w przypadku jej przedawkowania jest usuwana wraz z moczem. Jedynie jej długotrwałe, nadmierne stosowanie może doprowadzić do wystąpienia niecharakterystycznych skutków ubocznych, takich jak: mdłości, wymioty, biegunki czy przewlekły ból brzucha.

Znacznie częściej spotykamy się z niedoborem biotyny, który jest przyczyną wielu niepożądanych objawów, m.in.:

  • nadmierne wypadanie włosów i ich znaczne osłabienie,
  • łojotok (nadmierne przetłuszczanie włosów),
  • łupież (nadmierne złuszczanie naskórka),
  • rozdwajające się i łamliwe paznokcie,
  • zmiany skórne i stany zapalne w obrębie skóry,
  • przebarwienia skóry,
  • bóle mięśni i drętwienie kończyn,
  • zapalenie spojówek,
  • podwyższone stężenie cholesterolu we krwi,
  • nerwowość,
  • brak apetytu.

Niedobór biotyny występuje głównie podczas stosowania restrykcyjnych diet i przewlekłej antybiotykoterapii, u osób zmagających się z zaburzeniami wchłaniania i nadużywających alkohol.

W czym możemy znaleźć biotynę? – biotyna w pokarmie

Biotyna syntetyzowana jest przez bakterie mikroflory jelitowej, jednak konieczne jest także dostarczanie jej do organizmu wraz z pokarmem. Obecna jest ona w wielu produktach spożywczych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Największą zawartość tej witaminy wykazują:

  • żółtka jaj,
  • drożdże piwne,
  • wątroba wołowa,
  • sardynki,
  • rośliny strączkowe,
  • migdały,
  • orzechy włoskie,
  • gorzka czekolada,
  • otręby.

Należy pamiętać o tym, że źródłem witaminy H są żółtka jaj, natomiast ich białka bogate są w awidynę, która jest antywitaminą biotyny – utrudnia jej wchłanianie w jelicie. Z tego powodu powinno się spożywać jaja ugotowane, bowiem po obróbce termicznej awidyna ulega denaturacji i traci swoje właściwości.

Wchłanianie biotyny wspomagają inne witaminy z grupy B, magnez i mangan, dlatego jeśli zastanawiamy się, która biotyna na włosy będzie najlepsza, to warto wybrać preparat zawierający również składniki wspierające jej przyswajanie.

Suplementacja biotyny – zalecana dzienna dawka

Zalecenia co do tego, ile biotyny powinniśmy przyjmować każdego dnia, różnią się w zależności od kraju. Wahają się one w granicach od 30 do nawet 100 µg dziennie. W Polsce zalecana dzienna dawka wynosi 30 µg dla osoby dorosłej i 25 µg dla dziecka.

Biotyna na włosy suplementowana przez nas w formie tabletek, żelków czy kropli często ma wyższą zawartość tej witaminy w składzie. Ma to jednak związek z tym, że preparaty mają różną przyswajalność i ostatecznie do organizmu nie zostanie zaabsorbowana całkowita ilość biotyny obecnej w suplemencie. Jeśli nie mamy pewności co do stosowania biotyny, warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który doradzi nam, jak prawidłowo ją suplementować.

Biotyna na włosy i nie tylko – efekty suplementacji

Suplementacja biotyny w przypadku osób z zaburzonym jej wchłanianiem, przyjmujących niektóre leki czy odżywiających się nieprawidłowo może okazać się zbawienna. Pamiętajmy jednak, że przy chorobach przewlekłych, powinniśmy porozmawiać z lekarzem o tym, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do zażywania biotyny.

Jeśli nic nie stoi nam na przeszkodzie, by zacząć suplementację, to możemy rozpocząć poszukiwania odpowiedniego preparatu. Stosowanie biotyny wpływa na:

  • wzmocnienie struktury włosa i zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów,
  • regulację pracy gruczołów łojowych i ograniczenie przetłuszczania skóry głowy,
  • odbudowę płytki paznokcia i zapobieganie jej rozdwajaniu,
  • działanie nawilżające i ograniczanie złuszczania naskórka,
  • złagodzenie stanów zapalnych skóry i ustąpienie powstawania nowych zmian.

Możemy więc zauważyć, że witamina ta pozwala zwalczyć wiele problemów, głównie związanych ze skórą, paznokciami i włosami. Najczęściej jest ona stosowana jako biotyna na wypadanie włosów i biotyna na porost włosów. W obu przypadkach zauważalne są pozytywne efekty jej stosowania.

Suplementacja biotyny – dostępne formy preparatów

Najczęściej stosowana forma, w jakiej jest przyjmowana biotyna – tabletki na włosy. Opcja ta jest najpopularniejsza, gdyż jest najwygodniejsza. Większość z nas łyka codziennie jakieś tabletki, dlatego dołączenie do nich kolejnego suplementu nie stanowi większego problemu. Forma ta sprawdzi się również u osób, które nie biorą na co dzień żadnych leków czy innych preparatów – pilnując przyjmowania suplementu przez pierwsze dni o stałej porze, łatwo możemy wypracować sobie nawyk łykania go każdego dnia.

Biotyna na włosy dostępna jest także w formie kropli podawanych bezpośrednio do jamy ustnej. Jest to świetna alternatywa dla osób mających problemy z połykaniem tabletek. W przypadku kropli również możemy aplikować je o ustalonej porze, by nie zapomnieć o ich przyjmowaniu.

Kolejną alternatywą dla standardowych tabletek są żelki z biotyną. Owocowy smak żelków sprawi, że przyjmowanie suplementu będzie niewątpliwie przyjemnym rytuałem, a smak owoców zamaskuje lekko gorzki smak biotyny. Dodatkowo żelki są bardzo wygodne do codziennego stosowania, nie ma konieczności połykania i popijania ich wodą.

Coraz częściej możemy spotkać także preparaty z biotyną w formie proszku, który przeznaczony jest do rozpuszczenia w wodzie lub innym napoju i wypicia podczas posiłku. Jeśli ktoś lubi przyjmować suplementy w taki sposób, będzie to dla niego bardzo dobre rozwiązanie.

Kosmetyki z biotyną – wspomaganie z zewnątrz

Biotyna na wypadanie włosów zażywana przez nas w tabletkach, żelkach, kroplach czy jako napój do posiłku wzmacnia włosy od wewnątrz. Warto tę kurację wspomóc działaniem z zewnątrz poprzez stosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów zawierających biotynę. Na rynku dostępnych jest aktualnie mnóstwo produktów z biotyną w składzie – od szamponów po odżywki i maski do włosów. Możemy skompletować całą serię pielęgnacyjną, która pomoże nam w walce z nadmiernie wypadającymi włosami.

Często biotyna nie występuje w składzie samodzielnie – możemy tam też znaleźć m.in. kolagen, który działa okluzyjnie, powlekając włosy i utrzymując ich nawilżenie na dłużej, co zapobiega ich kruszeniu i łamaniu. Oprócz kolagenu, możemy też spotkać dodatek skrzypu polnego, który tak jak biotyna, wzmacnia włosy i ogranicza ich wypadanie. Obecne w składzie są także oleje, np. olejek z jojoba, olejek arganowy i olejek lniany – nawilżają one włosy i nadają im sprężystość oraz elastyczność.

Warto też wziąć pod uwagę kosmetyki zawierające drożdże lub samodzielnie wykonywane maski na włosy z drożdży. Są one bowiem źródłem biotyny, dzięki czemu pomagają zachować włosy w dobrej kondycji, przywrócić im naturalny blask, a także wzmocnić i pobudzić cebulki włosów, co sprawi, że włosy staną się gęściejsze.

Jak skutecznie wspomóc swoje włosy? – praktyczne porady pielęgnacyjne

Biotyna na włosy zawarta w produktach pielęgnacyjnych i suplementacja biotyny to działania, które z pewnością wpłyną pozytywnie na stan naszych włosów. Warto jednak przyjrzeć się również codziennym zabiegom pielęgnacyjnym, którym poddajemy nasze włosy lub też wręcz przeciwnie – powinniśmy je im poddawać, a tego nie robimy.

Bardzo niekorzystnie na kondycję naszych włosów wpływa ich prostowanie. Włosy, które nadmiernie poddawane są działaniu prostownicy, stają się kruche i łamliwe, a także matowe i pozbawione blasku. Warto więc rozważyć ograniczenie jej stosowania, a jeśli bardzo chcesz jej używać, to zadbaj o odpowiednią pielęgnację włosów i zabezpieczanie ich przed wysoką temperaturą.

Należy również zwracać uwagę na właściwe zabezpieczanie włosów przed snem. Nierzadko idziemy spać, mając nadal mokre włosy – nie jest to dla nich korzystne. Jeżeli chcesz się już położyć, a twoje włosy jeszcze nie wyschły, warto wysuszyć je łagodnym i chłodnym strumieniem powietrza suszarki.

Włosy na noc powinny być też związane, np. w luźny kok lub zaplecione w warkocz. Rozpuszczone włosy łatwiej się plączą i łamią. Związując je, wybierajmy gumki z naturalnych materiałów, takich jak jedwab. Jedwabne gumki nie powodują odgniatania się włosów i nie elektryzują ich.

Najlepsza biotyna na włosy – co wybrać?

Jaka jest więc najlepsza biotyna na włosy? Taka, którą będziesz stosować regularnie! Obecnie na rynku dostępny jest szereg różnych suplementów w kilku formach. Wybierz więc preparat, który będzie odpowiadał ci formą przyjmowania. O preparatach, których stosowanie jest dla nas uciążliwe często zapominamy, a to właśnie systematyczność jest kluczem do sukcesu.

Musimy mieć też na uwadze, że efekty nie będą widoczne od razu. Na poprawę kondycji naszych włosów, skóry i paznokci musimy poczekać minimum kilka tygodni, dlatego konieczne jest regularne stosowanie preparatu i niezniechęcanie się brakiem natychmiastowych rezultatów.

Pamiętajmy też, że biotyna na włosy nie zastąpi zbilansowanej diety bogatej w minerały i witaminy. Może ona jedynie wspomóc nasz organizm, a nie być jedynym źródłem biotyny. Zasada ta dotyczy nie tylko tej konkretnej witaminy, ale też wszystkich pozostałych. Zróżnicowana dieta to podstawa!

Pozytywnie na uzyskane efekty może wpłynąć także wprowadzenie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych i zastosowanie się do porad pielęgnacyjnych opisanych powyżej. Kompleksowa kuracja złożona z prawidłowego żywienia, dopasowanej do typu naszych włosów pielęgnacji i biotyna na włosy – zarówno suplementacja biotyny działająca od wewnątrz, jak i wspomaganie jej od zewnątrz poprzez kosmetyki z biotyną, z pewnością znacząco poprawi ich kondycję.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

12 + dwa =