Czym są zakola? Jak sobie z nimi poradzić? – sposoby, rady i zalecenia

Nawet 80% dorosłych mężczyzn boryka się z problemem zakoli. Zakola to nic innego jak symetryczne wyłysienia o łukowatym kształcie najczęściej zaczynające się z przodu od strony czoła i powiększające się w kierunku czubka głowy. Zakola u mężczyzn są bardzo powszechne i jest to związane z tak zwanym łysieniem androgenowym. Związane jest to z enzymatycznym rozkładem testosteronu na dihydrotestosteron, który to wpływa na uwstecznienie mieszków włosowych i ich zanik, a w konsekwencji prowadzi do wypadania włosów. Choć głównie z problemem zakoli muszą radzić sobie mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat, mogą one występować także u kobiet w średnim wieku. Poniższy artykuł przedstawia dokładnie temat wyłysień u mężczyzn oraz sposoby radzenia sobie z problemem wypadania włosów.

Czy istnieje sposób na zakola? Jak pozbyć się zakoli?

Na początek należy wspomnieć, że predyspozycje do tworzenia zakoli są uwarunkowane genetycznie. A zatem w zależności od genów odziedziczonych po rodzicach niektórzy będą mieć duże zakola, a inni małe zakola lub nie będą mieć ich wcale. Genetycznie przekazywana jest wrażliwość mieszków włosowych na wyżej wspomniany dihydrotestosteron. Co ciekawe, niezależnie od tego jak duże są zakola, włosy na potylicy oraz na skroniach i okolicy karku są niewrażliwe na negatywne działanie DHT. W obecnych czasach istnieje bardzo dużo sposobów jak radzić sobie z zakolami, są to zarówno sposoby domowe, które można wykonywać codziennie, jak i specjalistyczne a czasem związane nawet z zabiegiem chirurgicznym. Poniżej przedstawiamy kilka porad jak pozbyć się zakoli oraz zahamować dalsze wypadanie włosów.

Sposób na zakola – 4 sposoby jak radzić sobie z zakolami

Wytłumaczyliśmy już od czego robią się zakola, teraz przedstawimy kilka prostych metod które pomogą usunąć zakola na głowie.

Jako pierwszą metodę należy wymienić masaż skóry głowy. To ważne aby wykonywać masaż szczotką lub specjalnym masażerem nawet kilka minut dziennie. Taki zabieg poprawi znacznie ukrwienie skóry głowy co sprawi że mieszki włosowe będą bardziej aktywne i mocniejsze, dzięki lepszemu odżywieniu. Nie tylko spowolni to proces wypadania włosów, ale również stymuluje wzrost nowych włosów.

Ukrwienie skóry głowy jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu i odżywienia mieszka włosowego. Z tego powodu na rynku dostępne są liczne preparaty tzw. wcierki, których działanie polega właśnie na polepszeniu ukrwienia. Można podzielić je na takie, które są bardziej jak i mniej profesjonalne. Niektóre z nich można stosowac samemu, ich dostępność jest szeroka. Są też preparaty którymi nastrzykuje się skórę głowy więc takiego zabiegu nie możemy wykonać samodzielnie. Warto zasięgnąć porady specjalisty jaki preparat najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Leczenie farmakologiczne może polegać również na hamowaniu działania enzymu rozkładającego testosteron do dihydrotestosteronu. Jednak taki mechanizm działania wiąże się z dużą ingerencją w gospodarkę hormonalną organizmu a co za tym idzie możliwymi skutkami ubocznymi. Tego typu terapię przeprowadza się jedynie w szczególnych przypadkach i zawsze odbywa się ona pod okiem lekarza.

Ostatnią z metod, które wspomogą wzrost nowych włosów jest laseroterapia. Można zdecydować się na zabiegi w gabinecie lub zakupić opaskę generująca światło laserowe. Działanie lasera pobudza włosy do wzrostu.

Jak widać leczenie zakoli jest możliwe a metod na radzenie sobie z nimi jest bardzo wiele. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na użycie preparatu na zakola czy na przykład na laseroterapię, musimy liczyć się z długim czasem oczekiwania na rezultaty. Niestety wzrost włosów to powolny proces i choć działanie wyżej wymienionych metod jest klinicznie potwierdzone, nie możemy oczekiwać że efekty pojawią się w mgnieniu oka. Przy stosowaniu preparatów zauważalne efekty pojawiają się po około trzech miesiącach. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza jeśli męskie zakola są źródłem kompleksów u niektórych mężczyzn.

Sposób na zakola- a może przeszczep włosów?

Przeszczep włosów jest zdecydowanie najbardziej radykalną metodą usuwania zakoli. Polega na chirurgicznym przeszczepieniu włosów z potylicy i innych miejsc na głowie niedotkniętych łysiną w miejsca występowania zakoli. Należy jednak pamiętać, że choć efekt jest natychmiastowy to zabieg ten nie zapobiega wypadaniu włosów. Oznacza to, że przeszczepione włosy zostaną na miejscu a łysienie będzie dalej postępować w kierunku skroni. Reasumując przeszczep włosów powinien być traktowany jako jeden z elementów terapii, na którą składają się również metody zapobiegające dalszemu pogłębianiu łysiny.

Co jeszcze można zrobić aby usunąć zakola?

Obecnie osocze bogatopłytkowe oraz komorki macierzyste mają bardzo szerokie zastosowanie, również w medycynie estetycznej. Zabiegi ostrzykiwania skóry głowy wyżej wymienionymi preparatami pozyskanymi z osocza oraz komórek tłuszczowych pacjenta stymulują wzrost włosa oraz regenerację mieszków włosowych. Nie dziwi więc fakt, że metoda ta jest coraz częściej stosowana jako mniej inwazyjna i bardziej naturalna w stosunku do preparatów chemicznych.

Jak zapobiegać powstawaniu zakoli od zewnątrz?

Choć na pozór wydaje się to bez wpływu, dla powstawania wyłysień ogromne znaczenie ma tryb życia. Czynniki takie jak stres bardzo negatywnie wpływają na kondycję włosów i mogą sprzyjać ich wypadaniu. Palenie papierosów, szybka utrata masy ciała, niedobory makro i mikroelementów wynikające z niewłaściwej diety mogą odgrywać kluczową rolę w wypadaniu włosów. Należy pamiętać, że utrata dużej ilości włosów w krótkim czasie może wskazywać na poważne problemy ogólnoustrojowe i nie należy tego lekceważyć. Czasem zaburzenia hormonalne takie jak niedoczynność tarczycy objawiają się właśnie w ten sposób. W takim wypadku lekarz przeprowadzi niezbędne badania oraz zastosuje farmakoterapię która zniweluje problem.  Dla dobrej kondycji włosów i skóry głowy bardzo ważne są zatem zdrowy tryb życia oraz zróżnicowana pełnowartościowa dieta. Warto pamiętać o profilaktycznym badaniu krwi, które zaleca się wykonywać raz do roku.

Czy można poradzić sobie z zakolami inaczej?

Być może należysz do osób które niechętnie podejmują się radykalnych kroków jeśli chodzi o wygląd. Może szkoda Ci jest czasu i pieniędzy, aby poddawać się skomplikowanym zabiegom lub systematycznie pielęgnować skórę głowy. Jeśli należysz do takich osób, doskonałym sposobem będzie odpowiednia stylizacja tak, aby zakola nie rzucały się w oczy. W przypadku dużych jak i małych zakoli warto zastanowić się nad skróceniem włosów lub całkowitym ogoleniem. Choć brzmi to dość radykalnie, dzięki temu zabiegowi zakola będą niemal niezauważalne, gdyż zniknie kontrast między nimi a owłosionymi obszarami głowy. Dodatkowo warto zastanowić się nad zapuszczaniem zarostu, bujną broda odwróci uwagę od zakoli. Zdecydowanie nie poleca się stosowania pożyczek, czyli zapuszczania partii włosów i ich zaczesywane na pozbawione włosów obszary. Wygląda to niekorzystnie i bardzo psuje ogólny imidż. Warto wspomnieć, że zakola wcale nie muszą być powodem do wstydu ani obniżać poczucia własnej wartości. Wyżej wymienione sposoby na zakola oraz triki mające za zadanie odwrócenie od nich uwagi, są opcjonalne. Mężczyzna z zakolami również może być atrakcyjny niezależnie od tego czy podejmuje kroki w celu ich zmniejszenia czy też nie. Zakola można traktować jako swoisty atrybut męskości i oznakę dojrzałości. Sam zdecyduj czy chcesz się ich pozbywać czy też nie.

Reasumując zakola mogą być zjawiskiem fizjologicznym, do którego predyspozycje dziedziczone są genetycznie. Jest wiele sposobów na radzenie sobie z nimi od stosowania masażerów skóry głowy, poprzez działanie światłem laserowym aż do zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego czy też komórek macierzystych. Czasem łysienie, zwłaszcza gwałtownie postępujące może być oznaką zaburzeń hormonalnych lub niedoborów w organiźmie. W sytuacji gwałtownej utraty włosów warto skonsultować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki i w razie problemu wdroży leczenie. Choć mężczyźni z zakolami nierzadko mają z tego powodu kompleksy, nie są one powodem do wstydu. Można starać się im zapobiegać lub zamaskować ich występowanie jednak nie jest to koniecznością aby czuć się dobrze. Każdy z nas jest inny i decyzja jaką podejmujesz odnośnie swojego wyglądu powinna być motywowana tylko Twoimi odczuciami a nie presją otoczenia.

Oceń:
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

dziewiętnaście + cztery =