Jak przyspieszyć porost włosów na głowie?

Wypadanie włosów oraz łysienie (plackowate czy androgeniczne) to niestety bardzo powszechny problem, dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Choć czasem jest to objaw głębszych problemów lub choroby, istnieją sposoby, który mogą wspomóc porost włosów. Jeśli zastanawiasz się jak przyspieszyć porost włosów – ten tekst jest dla Ciebie.

Znaleźć przyczynę

Na starcie warto zaznaczyć, że kluczowe w przypadku szukania metod na porost włosów jest wykluczenie ewentualnego tła medycznego. Jeśli wypadanie włosów lub ich osłabienie wiąże się z chorobą, to nawet jeśli zaaplikujemy wszystkie możliwe sposoby wspomagające włosy – problem będzie nawracał, ponieważ pierwotna przyczyna nie została wyeliminowana. Dlatego zanim zaczniemy zastanawiać, jakie sposoby na porost włosów są dostępne, upewnijmy się, że problem nie leży głębiej i skonsultujmy to z lekarzem.

Po pierwsze pielęgnacja

Przyspieszanie wzrostu włosów zaczyna się od prawidłowej pielęgnacji. Tylko jeśli zadbamy o to, by nie były zniszczone, przesuszone i słabe, będą miały szansę zdrowo rosnąć. Warto uważać na nieumiejętne rozczesywanie czy zbyt częste stylizowanie z użyciem wysokiej temperatury. Jeśli farbujemy włosy, pamiętajmy, by używać tylko produktów wysokiej jakości, które nie będą jednocześnie niszczyły włosa. Ogólnej kondycji włosów będą także szkodziły trwałe ondulacje oraz zabiegi rozjaśniania (szczególnie jeśli wykonywane są w domowym zaciszu, a nie pod okiem profesjonalisty).

Prawidłowa dieta

Jeśli nasz jadłospis nie będzie dostarczał nam wystarczającej ilości składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, z pewnością odbije się to także na kondycji naszych włosów. A zatem, co jeść na porost włosów?

Składniki odżywcze, które wspomagają porost włosów to między innymi witaminy A, C i D, a także kwasy tłuszczowe omega-3 oraz cynk i żelazo.

Witamina A wywiera wiele pozytywnych efektów na organizm, jednak wśród nich warto tutaj wyróżnić wpływ na tworzenie się sebum oraz ogólną kondycję skóry, włosów i paznokci. Sebum niezbędne jest, by chronić włosy przed nadmiernym wysychaniem oraz kruszeniem się. Najwięcej witaminy A znajdziemy w produktach odzwierzęcych takich jak wątróbka, sery, masło, jaja czy tuńczyk.

Witamina C jest naturalnym antyoksydantem, pomaga w przyswajaniu żelaza i może poprawiać wygląd samych włosów. Znajdziemy ją nie tylko w cytrusach, ale również w czerwonej papryce, pietruszce, czarnej porzeczce i jarmużu.

Witamina D z kolei wpływa bezpośrednio na tworzenie się mieszków włosowych oraz reguluje cykl odnowy naskórka. Jej niedobór może wiązać się z wypadaniem włosów, zahamowaniem prawidłowego cyklu wzrostu, a także zwiększa możliwość wystąpienia łysienia plackowatego. Witamina D syntetyzowana jest w naszej skórze pod wpływem słońca, dlatego w okresie letnim niedobory zdarzają się rzadziej. Produkty, w których znajduje się witamina D to z kolei np. łosoś, żółty ser, żółtka jaj, wątróbka czy oleje.

Tendencja do wypadania włosów może się także wiązać z niedoborem kwasów tłuszczowych omega-3. Ich naturalnym źródłem w diecie mogą być dla nas ryby oraz rośliny i ich oleje (olej lniany, siemię lniane, olej z orzechów włoskich i same orzechy).

Cynk i żelazo to ważne elementy w gospodarce mineralnej organizmu człowieka. Niedobór cynku wpływa na wypadanie włosów, ponieważ jest to pierwiastek biorący udział w tworzeniu białka, keratyny – ich głównego składnika. Cynk znajdziemy w warzywach kapustnych oraz strączkowych, podrobach, nabiale i gorzkiej czekoladzie. Żelazo z kolei może wspomóc porost włosów, szczególnie jeśli została zdiagnozowana anemia. Niedobór żelaza będzie prowadził do zahamowania cyklu wzrostu włosa. Aby zwiększyć spożycie żelaza, warto wprowadzić do jadłospisu produkty takie jak: podroby (wątróbka, nerki), chude mięso wołowe, jaja czy otręby ryżowe.

Domowe sposoby na porost włosów

Poza wzbogaceniem jadłospisu i uzupełnieniem wszelkich niedoborów dietetycznych, istnieją także inne domowe sposoby na szybki porost włosów. Wśród popularnych olejów, które można nakładać na włosy wymieniane są: olejek cytrynowy (lub po prostu sok z cytryny) czy olej musztardowy (który znaleźć można w sklepach z kuchnią świata). Warty spróbowania jest też także czysty żel z aloesu.

Wśród czynności, które warto wprowadzić do swojej pielęgnacji znajduje się również regularny masaż skóry głowy, choćby przez 3-4 minuty dziennie. Pobudza to krążenie skóry, może również wpłynąć pozytywnie na redukcję stresu.

Jakie kosmetyki na porost włosów?

Sięgając po preparaty dostępne w drogeriach, warto przyjrzeć się dokładnie składowi. Jakich olejów szukać w kosmetykach na porost włosów?

  • Oleje indyjskie np. brahmi, bala,
  • olej rycynowy,
  • olej łopianowy,
  • olejek z kozieradki,
  • olej z nasion czarnuszki.

Oprócz tego polecane są także wcierki do włosów, zazwyczaj na bazie ziół, mające na celu pobudzenie cebulek i włosów do wzrostu. Wśród najpopularniejszych są wcierki na bazie czarnej rzepy czy żeń-szenia.

Zioła na porost włosów, które występują w najpopularniejszych preparatach to skrzyp, pokrzywa, tatarak, brzoza, amla, a także wspomniane już czarna rzepa i łopian.

Zioła na włosy

Wspomniane przed chwilą zioła przyspieszające porost włosów, stosowane mogą być nie tylko w komercyjnych preparatach, lecz również w domowym zaciszu. Jak przyspieszyć porost włosów za pomocą ziół? Opcji jest parę:

  • napar z ziół,
  • domowy szampon z ziół,
  • ziołowy odwar,
  • domowa odżywka z ziół.

Jeśli chcemy zagłębić się w temat domowych specyfików z ziół, w internecie nie brakuje przepisów. Jednym z podstawowych ziół jest pokrzywa – można stosować ją jako napar – z liści lub korzenia.

Należy jednak pamiętać, że korzystając z ziół ważny jest umiar oraz dobra znajomość ich właściwości! Przykładowo, napar z pokrzywy nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży! Może ona nawet wywołać poronienie.

Farmaceutyki na porost włosów

Wśród aptecznych preparatów, które mają na celu przyspieszanie wzrostu włosów, dominują produkty z biotyną lub witaminami. Oczywiście dostępne są także specjalistyczne preparaty, w tym te na łysienie androgeniczne u mężczyzn (mające w składzie np. minoksydyl). Leki te występują zarówno w formie aerozoli do spryskiwania skóry głowy, jak i w formie tabletek. Jednak takie preparaty powinniśmy brać jedynie pod opieką lekarza specjalisty.

Medycyna estetyczna a przyspieszenie wzrostu włosów

Na sam koniec, parę słów o rozwiązaniach medycyny estetycznej na wypadanie włosów. Najpopularniejsze zabiegi mające na celu stymulację porostu włosów to:

  • mezoterapia igłowa,
  • osocze bogatopłytkowe,
  • karboksyterapia,
  • peptydowa terapia włosów.

Mezoterapia igłowa należy do najczęściej wymienianych zabiegów. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy mieszanką, w której skład wchodzą między innymi: witaminy (np. biotyna), kwasy nukleinowe, aminokwasy oraz cynk i inne czynniki wzrostu. Na początku wykonuje się jeden zabieg na tydzień przez 1-2 miesiące, a następnie jeden zabieg na miesiąc, aby podtrzymać efekty kuracji.

Osocze bogatopłytkowe to rozwiązanie, które polega na wstrzyknięciu osocza pacjenta w skórę głowy. Pozyskuje się je poprzez pobranie krwi, a następnie odwirowanie jej, w celu uzyskania samego osocza. Peptydowa terapia włosów opiera się z kolei na wykorzystaniu kwasu hialuronowego i, jak sama nazwa wskazuje, peptydów.

Karboksyterapia bywa łączona z innymi zabiegami np. z mezoterapią igłową. Polega ona na wstrzyknięciu pod skóry dwutlenku węgla, który ma za zadanie pobudzić mikrokrążenie, a w związku z tym zwiększyć dotlenienie tkanek.

Wypadanie włosów – co jeśli nic nie działa?

Przy wszystkich tych metodach, warto pamiętać, że każdy organizm jest inny. Nie na każdą skórę głowy działać będą te same kuracje czy specyfiki – nie ma jednej skutecznej recepty na mega szybki porost włosów.

Jak przy wszystkich zaburzeniach i schorzeniach – jeśli domowe metody nie pomagają, należy sięgnąć po radę lekarza specjalisty, który będzie w stanie ułożyć plan leczenia, adekwatny do naszej własnej medycznej historii.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

siedemnaście + 3 =