Jaki lek na wypadanie włosów wybrać?

Zazwyczaj codziennie traci się do 100 włosów. Jest wiele powodów, dla których włosy mogą wypadać. Niezależnie od tego, czy jest to tymczasowe, odwracalne czy trwałe, istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc. Najważniejszym krokiem jest umówienie wizyty u lekarza, aby zdiagnozować przyczynę wypadania włosów.

Co wpływa na kondycję włosów?

Kosmetyki do włosów

Mycie i stylizacja mogą odżywiać włosy i skórę głowy – ale też mogą je uszkodzić. Częste mycie włosów może powodować wysuszenie skóry głowy i podrażnienie, zwłaszcza jeśli woda jest zbyt gorąca, szampon jest zbyt agresywny lub używasz płynów do włosów zawierających alkohol, żeli do stylizacji lub sprayów do stylizacji, które atakują skórę i włosy .

Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 35°C, podczas gdy szampony na ogół wystarczy nałożyć tylko raz, a po kilku chwilach działania należy je dokładnie spłukać. Szampon wystarczy nałożyć dwa razy, jeśli twoje włosy są bardzo brudne. Trwałe i farbujące włosy bardzo obciążają strukturę włosów i mogą podrażniać skórę głowy. Dlatego nie powinny być używane w tym samym czasie, jeśli to w ogóle możliwe. Po utrwaleniu lub farbowaniu włosów należy użyć łagodnego, odżywczego szamponu, najlepiej do włosów suchych lub zniszczonych. Lokówki, suszarki kapturowe i zwykłe suszarki do włosów mają przede wszystkim negatywny wpływ, a aby włosy nie łamały się, nie przypominały słomy i nie rozdwajały się na końcach, włosy również wymagają dodatkowej pielęgnacji po użyciu jednego z tych urządzeń.

Dieta

Skóra głowy i cebulki włosów osób stosujących normalną dietę otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych. Chociaż rzadkie przypadki niedożywienia mogą wywoływać zaburzenia wzrostu włosów, które ostatecznie prowadzą do utraty włosów, wypadanie włosów jest zwykle wynikiem innych przyczyn. Nie ma specjalnych diet, które sprzyjają rozwojowi pięknych włosów lub zapobiegają ich wypadaniu.

Klimat

Skóra głowy i włosy wysychają na zimno, gorąco i przy niskiej wilgotności. Włosy tracą blask i stają się matowe, słomkowe i trudne do rozczesania. Łatwiej też wytwarza ładunek statyczny. Skóra głowy napina się, a następnie zaczyna swędzieć i łuszczyć się. Bardziej lubisz cierpieć irytację.

Słońce

Promienie UV ze słońca nie tylko rozjaśniają włosy, ale mogą je również wysuszać. Skóra głowy często traci wilgoć również ze względu na słońce i może swędzieć lub łuszczyć się. Jeśli masz jasne lub cienkie włosy, Twoja skóra głowy jest bardziej podatna na oparzenia słoneczne.

Zanieczyszczenia środowiska

Zanieczyszczenia powietrza atakują włosy i skórę głowy i mogą je wysuszać. Może to powodować podrażnienie skóry głowy z zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem, a także łupieżem.

Stres

Stres może zwiększyć wrażliwość skóry i hamować wzrost włosów.

Starzenie się

Z wiekiem włosy i skóra głowy stają się bardziej suche. utrata koloru włosów i pojawienie się siwych włosów jest najbardziej oczywistą zmianą, która pojawia się, gdy pigment komórki w korzeniach włosów przestają wytwarzać melaninę. Mężczyźni mogą zacząć odczuwać hormon wywołane wypadanie włosów po dwudziestce, co może prowadzić do łysienia. Młodsze kobiety z zaburzeniami hormonalnymi i starsze kobiety przechodzące menopauzę często tracą włosy ze względu na zmniejszenie produkcji estrogenu, ale rzadko rozwija się w takim stopniu, jak u mężczyzn.

Co brać na wypadania włosów i poprawę ich kondycji?

Nic dziwnego, że wielu szuka tabletek na wypadanie włosów, które na opakowaniu mają napisane, że zapobiegają wypadaniu włosów i wspomagają ich wzrost. Na rynku jest wiele suplementów, ale co tak naprawdę działa? Czego powinieneś szukać? Być może słyszałeś o suplementacji biotyną, cynkiem i kolagenem w celu zachowania zdrowych włosów. Jednak proces dotyczący wzrostu i odbudowy włosów jest bardziej złożony i obejmuje odpowiednią równowagę biodostępnych witamin, minerałów, składników odżywczych i z różnych źródeł.

Leki na wypadanie włosów mogą zawierać kilka składników odżywczych i witamin, których niedobór może prowadzić do wypadania włosów. Dlatego część tabletek na wypadanie włosów zawiera:

 • biotyna

Biotyna (witamina B7) jest ważna dla komórek w twoim ciele. Niski poziom może powodować wypadanie włosów, wysypki skórne i łamliwe paznokcie. Dlatego większośc środków na wypadanie włosów zawiera biotynę.

 • żelazo

Czerwone krwinki potrzebują żelaza do przenoszenia tlenu. Niski poziom może powodować niedokrwistość z niedoboru żelaza. Objawy to zmęczenie, bladość skóry i wypadanie włosów.

 • witamina C

Witamina C jest niezbędna do wchłaniania żelaza przez jelita.

 • witamina D

Być może już wiesz, że witamina D jest ważna dla kości. Ale czy wiesz, że jego niski poziom wiąże się z wypadaniem włosów? Twoja skóra wytwarza witaminę D, gdy dostajesz światło słoneczne, ale wiele osób nie może uzyskać wystarczającej ilości samego słońca.

 • cynk

Cynk może odgrywać kluczową rolę w wytwarzaniu białek we włosach i innych komórkach. Twoje ciało nie może tego zrobić, więc musisz je pozyskiwać z pożywienia lub suplementów.

 • kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 nazywane są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Dzieje się tak, ponieważ ludzkie ciało nie może ich wytworzyć. Omega-3 pomaga organizmowi zwalczać stany zapalne, będące przyczyną wielu schorzeń. Przedwczesne wypadanie włosów może być również związane ze stanem zapalnym. Z drugiej strony Omega-6 jest ważna dla ogólnego zdrowia skóry, co może przynieść korzyści skórze głowy.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów u kobiet

Wypadanie włosów u kobiet jest zazwyczaj spowodowane przez:

 • łysienie genetyczne typu żeńskiego (łysienie androgenowe)
 • choroba tarczycy
 • starzenie się
 • inne schorzenia hormonalne

Około połowa kobiet doświadcza pewnego stopnia łysienia typu kobiecego przed osiągnięciem 79 roku życia. Jeśli tracisz włosy, lekarz może zalecić niektóre z poniższych leków na wypadanie włosów, aby zapobiec dalszemu wypadaniu włosów:

 • minoksydyl, dostępny w wielu skutecznych preparatach na wypadanie włosów
 • spironolakton lub inne leki antyandrogenowe – leki na wypadanie włosów w przypadku łysienia androgenowego
 • doustne środki antykoncepcyjne
 • suplementy żelaza, zwłaszcza jeśli wypadanie włosów jest związane z anemią lub ciężkimi cyklami menstruacyjnymi

Kobiety, które przeszły menopauzę, mogą również rozważyć hormonalną terapię zastępczą jako sposób leczenia wypadania włosów i innych objawów.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów u mężczyzn?

Wypadanie włosów występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wypadanie włosów u mężczyzn jest zwykle spowodowane genetycznym wypadaniem włosów typu męskiego. Jeśli martwisz się wypadaniem włosów, lekarz może zalecić jeden lub więcej ze środków na wypadanie włosów:

 • minoksydyl – najlepsze tabletki na wypadanie włosów i płyny
 • finasteryd – lek hamujący wypadanie włosów w leczeniu łysienia androgenowego, charakteryzuje się wysoką skutecznością i występuje w postaci doustnej, także jedne z najlepszych tabletek na wypadanie włosów, należy pamiętać, że jest to lek na receptę.

Wypadanie włosów, leki na receptę

Przy wypadanie włosów najczęściej stosowane leki na receptę to: minoksydyl, spironolakton, finasteryd, Alpicort, Alpicort E.

Minoksydyl najczęściej jest dostępny w postaci roztworów, pianek, ale też tabletek. Jest stosowany do wspomagania wzrostu włosów w leczeniu łysienia typu męskiego. Nie stosuje się go w przypadku łysienia przedniej części skóry głowy lub cofania się linii włosów u mężczyzn. Pianka i 2-procentowy roztwór minoksydylu są również używane do wspomagania wzrostu włosów u kobiet z poprzedzającymi się włosami. Minoksydyl należy do klasy leków znanych jako środki rozszerzające naczynia krwionośne. Nie wiadomo, w jaki sposób minoksydyl powoduje wzrost włosów. Ten lek nie jest stosowany w przypadku nagłego/niejednolitego wypadania włosów, niewyjaśnionego wypadania włosów lub wypadania włosów po porodzie. W Polsce jest dostępnych około 15 produktów zawierających Minoksydyl, w tym 5 na receptę.

Spironolakton to rodzaj leku znanego jako antagonista receptora aldosteronu. Jest zatwierdzony do leczenia retencji płynów spowodowanej różnymi stanami, w tym chorobami wątroby i nerek. Niektórzy lekarze zaczęli przepisywać go na wypadanie włosów u kobiet spowodowane łysieniem androgenowym. Jest to rodzaj wypadania włosów, który jest związany z nadprodukcją męskich hormonów płciowych. Spironolakton jest zwykle przepisywany tylko wtedy, gdy inne metody leczenia, takie jak minoksydyl, nie działają.

Spironolakton nie leczy wypadania włosów u mężczyzn. Nie zadziała również w przypadku wypadania włosów u kobiet z przyczyn niehormonalnych. Spironolakton to tabletki przeciw wypadaniu włosom tylko na receptę.

Finasteryd jest stosowany w leczeniu mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego i wypadaniu włosów typu męskiego, zwanym również łysieniem androgenowym, które jest często spowodowany powiększeniem prostaty. Finasteryd zmniejsza nasilenie tych objawów i zmniejszy prawdopodobieństwo konieczności przeprowadzenia operacji prostaty. U mężczyzn z wypadaniem włosów finasteryd zwiększy liczbę włosów na skórze głowy, ale nie zwiększy ilości owłosienia na ciele. Finasteryd blokuje działanie enzymu zwanego 5-alfa-reduktazą. Enzym ten zmienia testosteron w inny hormon, który powoduje wzrost prostaty lub wypadanie włosów u mężczyzn. Dzięki czemu prowadzi do podniesie poziomu testosteronu w organizmie, co zmniejsza rozmiar prostaty i zwiększy wzrost włosów na skórze głowy. Działanie finasterydu na prostatę i skórę głowy utrzymuje się tylko tak długo, jak lek jest przyjmowany. Po zatrzymaniu prostata zaczyna ponownie rosnąć, a włosy będą wypadać.  Finasteryd wydawany jest na receptę i należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie jest w żadnym stopniu refundowany.

Alpicor to lek na wypadanie włosów w postaci płynu na skórę zawierający prednizolon i kwas salicylowy, do stosowania na skórze. Jest to lek stosowany przy nadmiernym wypadaniu włosów w przebiegu chorób takich jak: łuszczyca owłosionej skóry głowy, wyprysk łojotokowy, łojotok, łysienie plackowate, rozlane wypadanie włosów, jak również po zakażeniach ogólnoustrojowych. Alpicort E jest jego wersją z dodatkiem estradiolu.

Oceń:
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

sześć + 17 =