Łysienie plackowate może być powodem występowania kompleksów u ludzi, których dotknęła ta choroba. Niestety coraz częściej jest obserwowana u ludzi przed 30 rokiem życia, a przyczyna tego zjawiska nie jest do końca znana. Utrata włosów, szczególnie jeżeli jest to łysienie plackowate u kobiet młodych bywa utrapieniem, dlatego szukają one pomocy z każdej strony. Czy istnieją domowe sposoby na łysienie plackowate? Kiedy udać się do lekarza i jak zapobiegać chorobie?
Co to łysienie plackowate?
Alopecia jest to wzrost utraty włosów w określonych miejscach ciała lub na całej powierzchni skóry. W ciągu doby za normę utraty włosów, uznaje się około 100 wypadających włosów terminalnych. Natomiast o łysieniu zaczynamy mówić jeżeli ta liczba jest znacznie większa. Łysienie plackowate jest to miejscowa i niebliznowaciejąca utrata włosów. Występuje najczęściej u osób młodych, zazwyczaj do 30 roku życia. Łysienie plackowate u kobiet występuje dużo częściej niż inne rodzaje łysienia.
Powód występowania łysienia plackowatego w tak młodym wieku jest kojarzony z dużym stresem oraz chorobami autoimmunologicznymi. Te dwa zjawiska stają się powoli chorobami cywilizacyjnymi, co doprowadza do uszkodzeń mieszków włosowych oraz zaburza cyklu wzrostu włosów. Częste pytanie stawiane wśród młodych ludzi dotkniętych łysieniem plackowatym – czy włosy odrosną? Jednak każdy przypadek jest inny i nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ to zależy od wielu czynników. Takich jak dieta, pielęgnacja i genetyka.
Jak się objawia łysienie plackowate?
Łysienie plackowate zwykle objawia się nagłą utratą włosów w ograniczonym, okrągłym punkcie przeważnie ma wielkość centymetra. Jednak wraz z postępem choroby średnica obszaru łysienia wzrasta. Pierwsze obszary łysienia plackowatego pojawiają się na potylicy i części czołowo-ciemieniowej głowy. Tylko jedna na pięć osób traci włosy na całej głowie, reszta ma pojedyncze plackowate wyłysienia, charakteryzujące się brakiem włosów, równocześnie z nienaruszeniem chorobowym skóry głowy, czyli bez bliznowacenia.
Pacjenci często skarżą się również na występujący świąd w związku z wypadaniem włosów. Rzadko są notowane takie objawy, które dają zmiany w obrębie paznokci. Należą do nich: łamliwość, ścieńczenie, bruzdy poprzeczne na płytkach paznokci, spełzanie i pogrubienie płytek.
Łysienie plackowate ze względu na obraz kliniczny, możemy podzielić na:
- Łysienie plackowate całkowite – utrata włosów dotyczy wszystkich włosów terminalnych na głowie oraz brwi i rzęs
- Łysienie plackowate uogólnione – dotyczy wszystkich włosów występujących na ciele człowieka
- Łysienie plackowate ogniskowe – dotyczy włosów skóry głowy oraz w innych okolicach ciała, jednak wyłysienia są ogniskowe, nie dotyczą całych powierzchni
- Łysienie plackowate złośliwe – długotrwałe i nie przynoszące rezultatu leczenie
- Łysienie plackowate rozlane – ogniska wyłysień są na tyle duże, że zlewają się w jedno wielkie ognisko
- Łysienie plackowate pasmowate – utrata włosów przebiega od środka głowy do zewnątrz
- Łysienie plackowate obrzeżne – wyłysienia występują na obrzeżach głowy i rozprzestrzeniają się w kierunku środka głowy
Łysienie plackowate przyczyny
Przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca poznane. Jednakże za najbardziej prawdopodobne przyczyny łysienia plackowatego u dorosłych, przyjmuje się choroby autoimmunologiczne oraz psychiczne (takie jak stres). Przez brak pewności co do czynników wywołujących to zjawisko, ciężko jest opracować leczenie, które będzie skuteczne. Chociaż ludzie dotknięci chorobą, nierzadko próbują domowych sposobów na łysienie plackowate. Jednak czy to postępowanie jest skuteczne w leczeniu choroby, którą ciężko wyleczyć farmaceutykami? Odpowiedzieć powinniśmy sobie sami.
Choroby autoimmunologiczne, takie jak atopowe zapalenie skóry, bielactwo, hashimoto, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów nie są bezpośrednią przyczyną łysienia plackowatego u dorosłych, aczkolwiek można zauważyć korelacje w występowaniu tych schorzeń. Łysienie plackowate często towarzyszy chorobom wynikającym z autoagresji własnych komórek, dlatego przypisuje się im nie jednoznaczny wpływ na występowanie tego schorzenia.
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia w dzisiejszych czasach. Jak wykazano może on być przyczyną, dlaczego łysienie plackowate jest nazywane psychodermatozą. Zapalenie mieszków włosowych, które jest charakterystyczne dla tego typu łysienia, może być powodowane przez stres. Tłumaczyłoby to etap życia w którym występuje łysienie plackowate, czyli młodzi dorośli, którzy podczas startu w życiu muszą podejmować wiele stresujących i ważnych decyzji dotyczących przyszłości.
Diagnostyka łysienia plackowatego
Diagnostykę należy zacząć od udania się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, który będzie mógł dalej pokierować pacjenta na podstawowe badań i konsultacje u specjalisty z dziedziny dermatologii. Najważniejszą rzeczą jaką na początku lekarz wykona to szczegółowy wywiad. Umożliwi on ocenę czy możliwe jest podłoże genetyczne wystąpienia łysienia plackowatego lub rodzinnych chorób autoimmunologicznych. Wywiad da też obraz lekarzowi czy pacjent w czasie kiedy zaczęły się objawy nie był narażony na wzmożony stres.
Kolejną czynnością będzie zlecenie i wykonanie szczegółowych badań. Ogólne badanie włosa, skóry i paznokci umożliwi, określenie ich kondycji i ewentualnych uszkodzeń. Dermatoskopia obrazuje z bliska strukturę mieszków włosowych, co może być pomocne w określeniu typu występującego łysienia. Diagnostyka laboratoryjna łysienia plackowatego może być również pomocna w wątpliwych przypadkach, ponieważ dzięki niej poznamy poziom hormonów i składników mineralnych, których złe stężenia w organizmie mogą spowodować zaburzenia. Leczenie łysienia plackowatego jest możliwe tylko wtedy gdy je odpowiednio zdiagnozujemy.
Łysienie plackowate jak wyleczyć?
Z racji tego, że przyczyny łysienia plackowatego nie są sprecyzowane, leczenie nie należy do najłatwiejszego i nie przynosi stu procentowych efektów. Często włosy samoistnie odrastają po pewnym czasie trwania choroby po to aby za chwilę ponownie wypaść. Dlatego też trudno dobrać do łysienia plackowatego leki, które będą długo i właściwie działały.
Lekami z wyboru są glkokortykosteroidy. Najpowszechniej stosowane są maści na łysienie plackowate właśnie z grupą tych leków, jednak można je też stosować w innych postaciach, takich jak kremy, żele, płyny i pianki. Kolejnymi stosowanymi często substancjami czynnymi, które podawane mogą być miejscowo, są cygnolina i minoksydyl. W niektórych przypadkach mogą zostać wdrożone bardziej specyficzne metody leczenia, jak a przykład fotochemioterapia lub wspomagające leczenie zabiegi, masaże, mezoterapie i karboksyterapie. Skutecznym działaniem przy bardzo zaawansowanym łysieniu jest tylko opcja przeszczepu włosów.
Domowe sposoby na leczenie łysienia plackowatego
Łysienie plackowate – dieta również może pomóc w leczeniu, ponieważ niedobory niektórych składników odżywczych, powodują nasilenie wypadania włosów. Warto uzupełniać takie minerały jak cynk oraz witaminy A, E, B.
Powszechnymi domowymi sposobami na leczenie łysienia plackowatego są sporządzane maseczki i nakładanie ich na skórę głowy. Polecane są maseczki z mieszanki ziół i aloesu, oraz maseczka ze zmiksowanej cebuli. Tego typu mikstury plus regularne masaże głowy, mają pobudzić macierz mieszka włosowego. Wymienione powyżej sposoby na pewno są dobrym uzupełnieniem farmakoterapii, ale stosowane samodzielnie nie wiele zdziałają.
Podsumowanie
Łysienie plackowate to ciężka do wyleczenia choroba, która spędza sen z powiek nie jednej osobie dotkniętej tym schorzeniem. Szczególnie łysienie plackowate u kobiet może być bardzo ciężkie do zniesienia psychicznie, wobec przyjętych aktualnie kanonów piękna. Dlatego, należy być wyrozumiałym dla siebie i swojego organizmu, a przede wszystkim szukać przyczyny, która mogła doprowadzić do powstania wyłysień. Pomoże nam w tym dobry dermatolog, który stawiając właściwą diagnozę , szybko wdroży odpowiednie leczenie i doradzi jak postępować, aby nasze włosy mogły powrócić do właściwej kondycji. Jednak nie można polegać całkowicie na terapii dopóki nie poznano dokładnie przyczyn łysienia plackowatego. Często tylko przeszczep włosów może być ratunkiem dla chorej osoby.