Przetłuszczające się włosy – przyczyny i sposoby na tłuste włosy

Przetłuszczające się włosy są zmorą wielu osób, i to nie tylko płci pięknej. Ważnym jest jednak odróżnienie naturalnego przetłuszczenia po 2 dniach od mycia, a niepokojącego problemu bardzo szybko przetłuszczające się włosów, już po 12-24 h. Niektórzy usiłują z tym walczyć myjąc codziennie włosy, nie będąc przy tym świadomym że jednocześnie jeszcze bardziej pogłębiają ten problem. Jak zatem poradzić sobie z tłustymi włosami? Pierwszym krokiem będzie poznanie przyczyny szybko przetłuszczających się włosów i zależnie od naszego problemu poznać sprawdzone sposoby na tłuste włosy.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Na skórze głowy obecna jest duża liczba gruczołów łojowych, których zadaniem jest produkowanie sebum. Sebum jest bardzo ważnym elementem ochronnym skóry głowy, tworzy warstwę ochronną, chroniącą na przykład przed bakteriami i szkodliwym promieniowaniem UV, a także zapewnia utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i tym samym miękkości skóry. Jednak nadprodukcja gruczołów łojowych może przystwarzać wiele problemów. Głównym problem jest aspekt estetyczny, kiedy po porannym myciu głowy odczuwamy już pod koniec dnia widocznie przetłuszczające się włosy u nasady. Dodatkowo takie włosy mają tendencje do utraty objętości, mogą być sklejone i oklapnięte. Często nadmiernemu łojotokowi skóry głowy towarzyszy problem nadmiernego wypadania włosów, którego nie należy lekceważyć.

Można wyróżnić kilka przyczyn wypadania i przetłuszczania włosów. Przyczyny te można podzielić na względy zdrowotne lub mające swoje źródło w niewłaściwej pielęgnacji. Drugi powód przetłuszczających się włosów jest łatwiejszy do pokonania, ponieważ wymaga od nas jedynie zagłębienia tematu oraz wyeliminowania niewłaściwych kroków naszej pielęgnacji, a także wdrożenie odpowiednich nowych. Gdy jednak przykładamy szczególną uwagę do pielęgnacji naszych włosów i dalej nie widzimy zmian, należy przyjrzeć się bliżej naszemu zdrowiu i wykonać odpowiednie badania. Jeśli jednak chodzi o przyczyny zdrowotne są to najczęściej wahania hormonalne oraz takie czynniki jak stres czy niewłaściwa dieta. Zaburzenia hormonalne towarzyszą najczęściej okresowi dojrzewania i sprawiają problemu u nastolatków, ale mogą też wystąpić u dorosłych i są najczęściej związanie z zaburzeniami tarczycy oraz zbyt wysokim poziomem męskich hormonów, głównie testosteronu, w krwi kobiet. W tych przypadkach problem tłustych włosów powinien złagodzić się po uregulowaniu poziomu hormonów we krwi.

Drogeryjne sposoby na bardzo szybko przetłuszczające się włosy

Gdy zmagamy się z problemem szybko przetłuszczających się włosów pierwszym naszym krokiem powinno być dobranie właściwej pielęgnacji. W tym celu zapewne będziemy potrzebowali nowych kosmetyków. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków do włosów tłustych? Oczywiście najbardziej rzucający się w oczy jest zawsze napis “dla włosów tłustych”, ale jednak niektóre tanie kosmetyki zawodzą swoim składem i nie rozwiążą naszego problemu. Dlatego należy sięgać po sprawdzone specyfiki z dobrym składem, a przed zakupem najlepiej przejrzeń o nich opinie na forach „włosomaniaczek” czy blogach kosmetycznych, jednak mając też na uwadze że każdy organizm jest inny i różnym osobą mogą służyć skrajnie różne kosmetyki. Więc co na przetłuszczające się włosy będzie najlepsze? Kosmetykami polecanymi do pielęgnacji skóry głowy z tendencją do przetłuszczania są najczęściej:

  • Wcierki – poszukując wcierki idealnej dla włosów tłustych należy przede wszystkim kierować się zawartością składników aktywnych i ich działaniem regulującym wydzielanie sebum. Wcierki używa się przed myciem głowy, wykonując przy tym masaż, co dodatkowo pozytywnie działa na cebulki włosów.
  • Płukanki – najbardziej polecanymi płukankami są środki na bazie ziół oraz innych naturalnych składników. Stosuje się je po umyciu głowy, polewając świeżo umyte włosy i spłukując nadmiar letnią, ale nie gorącą, wodą. Plusem płukanek jest to, że istnieje bardzo wiele receptur, które możemy przygotować samodzielnie we własnym domu.
  • Peelingi do skóry głowy – regularne stosowanie peelingu jest bardzo wskazane dla osób borykających się z problemem przetłuszczających się włosów, ponieważ złuszczając martwy naskórek powodują jednocześnie usunięcie nadmiaru wydzielonego łoju. Dodatkowo wpływają pozytywnie na skórę głowy pobudzając jej mikrokrążenie.
  • Oczyszczające szampony – wybór najlepszego szamponu oczyszczającego jest kwestią bardzo indywidualną, ponieważ każdy wykazuje inną wrażliwość i podczas gdy dla niektórych typowe szampony oczyszczające będą dobrze działały, to mogą być one za agresywne i podrażniające dla innych osób, co może nawet prowadzić do pogłębienia problemu ze skórą głowy. Takie osoby powinny sięgać po szampony dla wrażliwych włosów, najlepiej łagodne szampony micelarne.

W przypadku wszystkich powyżej opisanych specyfików najważniejszą ich cechą jest ich skład, który powinien być jak najbardziej naturalny i pozbawiony agresywnych składników i konserwantów, które mogą przesuszyć naszą skórę głowy dodając nam jeszcze problemów.

Jakie składniki są niezawodne w ratowaniu włosów z tendencją do szybkiego przetłuszczania się?

  • Zioła – najczęściej wymienianymi naturalnymi ziołami idealnymi do pielęgnacji przetłuszczających się nadmiernie włosów są łopian, nagietek, zielona herbata, skrzyp polny, rozmaryn, rumianek czy pokrzywa.
  • Olejki oraz hydrolaty – odpowiednie olejki będą najczęściej pochodziły z wcześniej wymienionych ziół, a także takie jak na przykład olejek eteryczny z drzewa herbacianego, lawendowy czy miętowy.
  • Glinki – glinki wykazują wiele pozytywnych właściwości dla skóry głowy, oczyszczają ją, odkażają i jednocześnie łagodzą podrażnienia skóry. Istnieje wiele rodzajów glinek, a najbardziej polecanymi glinkami do tłustych włosów jest glinka zielona, marokańska czy biała i czerwona, gdy nasza skóra jest również podrażniona i powoduje swędzenie.
  • Składniki złuszczające – do dogłębnego oczyszczenia skóry głowy z zebranego łoju i kosmetyków znakomicie nadają się specjalistyczne złuszczające kwasy jak kwas salicylowy, azeleinowy czy glikolowy. Należy jednak stosować je z umiarem, aby nie podrażnić i przesuszyć naszej skóry głowy.
  • Składniki przeciwgrzybicze – często mogą okazać się niezbędne do walki z nadmiernie tłustymi włosami, ponieważ sebum jest doskonałą pożywką dla grzybów. Substancje przeciwgrzybicze, jak na przykład climbazol, octopirox czy dwusiarczan selenu, nie tylko hamują namnażanie grzyba, ale także normalizują wydzielanie łoju i dbają o prawidłowy mikrobiom skóry głowy, co jest niezbędne jeśli chcemy aby nasze włosy nie przetłuszczały się bardzo szybko.
  • Minerały – głównymi minerałami służącymi pielęgnacji włosów jest cynk i miedź, ale warto wymienić także siarke o działaniu oczyszczającym oraz selen o działaniu przeciwgrzybiczym (używany przy leczeniu łupieżu czy łojotokowego zapalenia skóry).

Nie można jednak zapominać, że często te substancje które wykazują pozytywne skutki na naszej skórze głowy, mogą nie służyć naszym końcówką włosów, i odwrotnie. Składniki zmniejszające przetłuszczanie się włosów mogą silnie wysuszać wrażliwsze końcówki. Olejki i silikony używane do nawilżania i zabezpieczania włosów od ucha w dół nie powinny być stosowane na nasadę włosów, bo mogą dodatkowo wzmagać wydzielanie łoju i jeszcze bardziej sklejać i obciążać włosy.

Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały? – domowe sposoby

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą znacznie poprawić i przyśpieszyć efekty działania kupionych preparatów i kosmetyków, chociaż muszą być one sprawdzone i stosowane z głową, aby nie zaszkodzić dodatkowo włosom. Do najczęściej stosowanych zalicza się wymienione wcześniej ziołowe płukanki, których przygotowanie jest proste oraz nie wymaga dużo czasu i pieniędzy – wystarczy zalać parę łyżeczek wybranych ziół (najlepsze dla włosów przetłuszczających się u nasady będą napary z rumianku, nagietka, szałwii czy skrzypu) wrzątkiem i po zaparzeniu przelać miksturę przez sitko. Gotową płukankę stosujemy pod prysznicem po myciu włosów, polewając je.

W zaciszu własnego domu można także przygotowywać własnej roboty maseczki czy nawet peelingi do skóry głowy, używając specjalnie zakupionych do tego składników, na przykład łącząc glinki z hydrolatem, lub takich które znajdziemy w naszej kuchni. Popularnymi domowymi składnikami używanymi w pielęgnacji włosów, także tych bardzo szybko przetłuszczających się, są ocet jabłkowy, z którego po połączeniu z wodą wykonuje się płukanki czy drożdże piekarskie, z których wykonuje się maseczke stosowaną przed umyciem włosów. Do peelingu włosów u nasady można użyć cukru trzcinowego, łącząc go z delikatnym szamponem.

Dodatkowe sposoby na radzenie sobie z przetłuszczającymi się włosami, które warto włączyć do swojej codziennej rutyny

Aby pomóc naszej skórze głowy znormalizować łojotok, należy dbać o kondycje całych włosów. Należy pamiętać o podstawowych zasadach, które zna każda włosomaniaczka.

Nigdy nie powinno się myć głowy w bardzo gorącej wodzie, najbardziej optymalną będzie letnia woda. Po umyciu powinnyśmy delikatnie obchodzić się z naszymi włosami nie pocierając ich silnie ręcznikiem, a przy szczególnie przetłuszczających się włosach warto zrezygnować z chodzenia w turbanach, ponieważ wysoka temperatura sprzyja wydzielaniu sebum. Najlepiej od razu wysuszyć włosy zimnym nawiewem, szczególnie jeśli kładziemy się zaraz spać – jeśli chcemy mieć piękne i zadbane włosy, wolne od problemu przetłuszczania się u nasady, nigdy nie należy kłaść się spać z mokrymi włosami.

Jeśli jesteśmy posiadaczkami tłustych włosów szczególnie powinnyśmy także uważać przy nakładaniu kremu do twarzy, szczególnie tych ciężkich, na bazie olejów. Najlepiej także zrezygnować z nadmiaru produktów do stylizacji włosów czy drogeryjnych suchych szamponów. Jeśli chodzi o wybór fryzur, najlepsze będą takie przewiewne, nie związane tuż przy głowie. Należy zwracać uwagę aby unikać nadmiernego dotykania włosów i poprawy fryzury w ciągu dnia, ponieważ dotyk wzmacnia pracę gruczołów łojowych.

Co zrobić gdy kosmetyki zawodzą i nasze włosy są mimo wszystko tłuste?

Jeśli walczymy z problemem szybko przetłuszczających się włosów od dawna i wszystkie sposoby zawodzą, należy udać się do lekarza bądź specjalisty trychologa, aby dogłębniej zbadać problem. Przetłuszczające się włosy mogą sprawiać wiele problemów, ale także być jednym z objawów poważniejszego problemu zdrowotnego. Dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć, a już na pewno nie wolno poddać się, myśląc że jesteśmy skazani na dożywotnie codzienne mycie włosów, ponieważ istnieje wiele sposobów na walkę z szybkim przetłuszczaniem się włosów.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

3 × pięć =