Wysokie czoło oraz zakola u kobiet – przyczyny i leczenie

Uniesiona linia włosów, czyli zakola bardzo często kojarzone są z dolegliwością mężczyzn, jednak duża ilość kobiet również zmaga się z tym problemem. Wysokie czoło u kobiet jest zazwyczaj objawem zaburzeń hormonalnych, które należy odpowiednio zdiagnozować, aby rozpocząć leczenie. Wszelkie problemy ze skórą głowy, powstawaniem zakoli czy wysokiego czoła należy skonsultować z lekarzem. Dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanymi ze stanem włosów i skóry głowy to trichologia. Warto więc umówić się do trichologa, aby to on zalecił odpowiednią profilaktykę i wdrożył leczenie.

Przyczyna zakoli u kobiet

Powodem damskich zakoli nierzadko są problemy zdrowotne. Aby znaleźć powód nadmiernego wypadania włosów, powinno zacząć się od wykonania badań krwi w kierunku niedoczynności tarczycy, zwiększonej produkcji testosteronu, zaspołu Cushinga lub zespołu policystycznych jajników. Niedobory witaminowe również mogą przyczyniać się do osłabienia cebulek włosowych i skutkować powstawaniem wysokiego czoła. Należy również pamiętać, że u kobiet w okresie menopauzy dochodzi do  obniżenia produkcji estrogenów – hormonów odpowiedzialnych za wspieranie fazy wzrostu włosów. Jednocześnie wzmożone jest wydzielanie endrogenów, które negatywnie wpływają na mieszki włosowe. To powoduje, że menopauza bardzo często powiązana jest z problemem wypadania włosów i zakoli u kobiet. Stres jest również zabójcą dla włosów, dlatego przy bardziej stresujących sytuacjach można zauważyć nadmierną ich utratę. Niektóre leki, np. przeciwnowotworowe, których istotą jest hamowanie szybkodzielących się komórek nowotworowych, działają niestety na dzielące się komórki w mieszkach włosowych, uniemożliwiając ich podział i skutkując łysieniem. Niektóre antybiotyki czy sterydy również mogą znacznie osłabiać strukturę włosów.

Przyczyny pozazdrowotne powstawania zakoli u dziewczyn i kobiet mogą wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji. Wystawianie włosów na częsty kontakt z wysoce chemicznymi substancjami, takimi jak lakiery do włosów, farba, związki utleniające w celu rozjaśnienia włosów czy trwała mogą znacznie przyczyniać się do cofania się linii włosów, przerzedzenia i powstawania wysokiego czoła. Wpływ wysokiej temperatury również osłabia strukturę włosa oraz mieszki włosowe, dlatego częste suszenie suszarką, stosowanie prostownic czy lokówek oraz nadmierne wystawianie włosów na promieniowanie słoneczne nie sprzyja kondycji naszych włosów.

Przy szukaniu przyczyny powstawania zakoli należy zwrócić uwagę na sposób upinania włosów. Jeśli fryzura jest często upinana w zbyt ciasny kucyk czy kok, może powodować nieprawidłowe ukrwienie skóry głowy i nasilać problem zakoli. Jeśli włosy najczęściej pozostają rozpuszczone, dobrze jest zwrócić uwagę, czy nie przeczesujemy ich dłońmi nadmiernie – chcąc, np. odgarnąć kosmki z twarzy. Częste przeczesywanie może osłabiać włosy i doprowadzać do ich wypadania. Rodzaj szczotek czy grzebieni też nie jest obojętny dla naszej skóry głowy. Zbyt ostre wypustki mogą szkodzić mieszkom włosowym i nadmiernie wyrywać włosy.

Co stosować na zakola u kobiet?

W zależności od przyczyny, należy wdrożyć odpowiednie leczenie, jeśli problem z zakolami jest pochodzenia zdrowotnego – zadbać o prawidłową suplementację lub stosować leki które pomogą uregulować poziom hormonów we krwi. Jednocześnie należy wzmocnić włosy od zewnątrz – przede wszystkim zadbać o skórę  głowy, czyli tak zwany skalp.

Olejki

Stosowanie olejku rycynowego na zakola to jedna z najczęstszych metod stosowanych przez kobiety. Buteleczkę takiego olejku można kupić w każdej aptece. Stosowanie jest bardzo proste: na około 30 min przed planowanym myciem włosów nałożyć na skórę głowy. Można też zaaplikować go na całą noc i owinąć włosy ręcznikiem – należy jednak mieć na uwadze, że olejek rycynowy ciężko zmywa się z tkanin, przez co na pościeli mogą pozostać plamy, gdy po zaaplikoaniu olejku dotkniemy poduszki. Aby przy okazji wzmocnić włosy brwi i rzęs można również stosować olejek rycynowy – nie podrażnia on oczu.  Alternatywą dla olejku rycynowego na zakola może być również olej lniany czy kokosowy.

Wcierki

Wcierki to produkty do stosowania na skórę głowy, które aplikuje się przez masaż skalpu. Zawierają substancje pobudzające wzrost włosów, dodatkowo masaż poprawia ukrwienie skóry głowy, pobudzając mieszki włosowe do pracy. Wcierki powinno stosować się raz dziennie, pozostawić na ok. 30 – 40 min, aczkolwiek zawsze należy sprawdzić sposób stosowania na etykiecie produktu. Można wmasowywyać ją w skórę głowy dłońmi lub stosować specjalne masażery do skalpu. Pierwsze efekty są zazwyczaj widoczne po ok. 3-4 tygodniach regularnego stosowania. Pobudzona, dobrze odżywiona skóra głowy produkuje więcej młodych włosków, które będą zauważalne jako tzw. „baby hair” na linii czoła oraz w obrębie zakoli.

Henna – alternatywa dla farbowania

Jeżeli przy farbowaniu włosów zauważyliśmy, że ich gęstość spada i zaczynają być widoczne zakola, warto zastąpić syntetyczne farby naturalnym odpowiednikiem – czyli henną. Henna naturalna to wyciąg z lawsonii bezbronnej. Jej działanie polega na przechodzenie cząsteczek barwnika (lawsonu) do kory włosa. Łączy się on z włóknami keratyny jednocześnie nadając włosom kolor oraz uzupełniając ubytki keratyny. Produkt ten odżywia włosy co  ograniczy ich wypadanie. Niestety wariancje kolorystyczne są tutaj mocno ograniczone w porównaniu do farb syntetycznych. Nie jest możliwe rozjaśnienie włosów henną. Stosując hennę z innymi roślinnymi dodatkami takimi jak indygo czy alma możemy uzyskać pewne wariancje kolorystyczne (miedziany lub chłodny odcień brązu).

Metody chirurgiczne

Jeżeli leczenie farmakologiczne i kosmetyczne nie przynosi pożądanych skutków, warto zastanowić się nad metodami chirurgicznymi. Jedną z opcji na zakola u kobiet, jest leczenie chirurgiczne polegające na przeszczepie mieszków włosowych – najczęściej pobranych z tylnej części głowy i umieszczany w strefie biorczej. Zabieg jest małoinwazyjny, przeprowadzany w sterylnych warunkach przy znieczuleniu miejscowym. Ta metodę cechuje wysoka skuteczność, ponieważ przeszczepione włosy są niewrażliwe na działanie androgenów i pozostają w docelowym miejscu do końca życia. W miejscu pobrania mieszków początkowo powstają drobne strupki, które odpadają po kilku dniach, a włosy odrastają w tych miejscach maksymalnie po 9 miesiącach.

Sposoby na zakola u kobiet

Doraźnym sposobem ukrycia wysokiego czoła jest odpowiednie uczesanie. Należy zrezygnować z upinania wysokich kucyków na rzecz luźno spiętych włosów w okolicy szyi lub całkowicie rozpuszczonych włosów, aby cebulki odpoczęły. Wówczas skóra głowy nie będzie nadmiernie uciskana i krążenie krwi w obrębie skalpu będzie prawidłowe. Co zrobić z wysokim czołem? Aby ukryć przesuniętą do tyłu linię włosów można zmienić fryzurę u fryzjera w celu stworzenia grzywki. Przedziałki na środku głowy również mogą pomóc ukryć zakola. Pozostawione „pazurki” wokół twarzy lub fryzury typu „mullet” ukryją prześwity. Fryzury przy zakolach powinny być bujne i nieregularne, dobrze sprawdzą się fale, czy delikatny nieład. Niestety często do takich fryzur włosy są zbyt cienkie lub rzadkie – wówczas można spróbować metod z dopinaniem włosów na clipy. Dodatkowo w przypadku ciemnych włosów, stosowanie cieni do powiek w miejscach przejaśnienia może okazać się skuteczne.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

1 × 2 =